Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej firmy

08 maja
09:57 2015

Drobni przedsiębiorcy często mają problem z uzyskaniem kredytu w banku – wszystko przez niskie dochodu. Przedstawiamy sposoby na podniesienie zdolności kredytowej, by firma mogła bez problemów uzyskać pożyczkę w banku.

Każdy przedsiębiorca, który myśli o rozwoju prowadzonego biznesu, musi zdawać sobie sprawę, że wcześniej czy później będzie musiał skorzystać z pomocy finansowej banku.

Najpierw porównaj oferty

Pierwszym krokiem, jaki powinien uczynić właściciel niewielkiej firmy szukający wsparcia pieniężnego, powinno być przeanalizowanie bieżących ofert wszystkich instytucji finansowych, które mogą mu zaoferować pomoc. Jak to zrobić, nie tracąc niepotrzebnego czasu? Wystarczy skorzystać z porównywarki kredytowej.

Brak zdolności kredytowej problemem małych firm

Niestety, choć rynek usług kredytowych w chwili obecnej jest bardzo rozwinięty i praktycznie każda instytucja finansowa powinna zabiegać o klienta, to w praktyce dostęp do kredytów dla firm wygląda inaczej. Firmy (zwłaszcza te najmniejsze) mają bardzo często problem ze znalezieniem i uzyskaniem odpowiedniego źródła finansowania.

Niestety sama pozytywna historia kredytowa nie stanowi sukcesu. Największą rolę będzie odgrywać zdolność kredytowa. Udokumentowanie jej niestety nie zawsze jest łatwe i proste – zwłaszcza dla właścicieli firm, które na rynku działają od niedawna i nie posiadają znacznych dochodów.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Aby podnieść zdolność kredytową firmy, należy:

  • zlikwidować karty kredytowe,
  • nie ukrywać przychodów (to oszczędność wobec urzędu skarbowego, ale znacznie pomniejsza zdolność kredytową w oczach banku),
  • spłacić posiadane kredyty (jeśli pozostały nam np. 3 ostatnie raty pożyczki, lepiej zaciągnąć pasa i wyłożyć pieniądze na ich pokrycie, pozbywając się długu),
  • skonsolidować kredyty, których nie jesteśmy w stanie spłacić przedterminowo (zamieniając sumę rat miesięcznych na jedną niższą)
  • łączyć dochody z różnych źródeł (o ile przedsiębiorca zarabia w różnoraki sposób),
  • dodać współkredytobiorcę z wyższą zdolnością kredytową (rozwiązanie dla drobnych przedsiębiorców).

Dodatkowe plusy dla wnioskodawcy

Należy terminowo regulować wszelkie zobowiązania wobec pracowników, raty kredytowe, rachunki za media, prąd lub czynsz za lokal, który użytkujemy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Najważniejsze jest terminowe odprowadzanie składek do ZUS-u i urzędu skarbowego. Jeżeli tam nie będziemy z niczym zalegać, to z pewnością każda instytucja finansowa spojrzy na nasz wniosek o kredyt przychylniejszym okiem.

Kolejnym sposobem na podniesienie swojego scoringu jest ustanowienie zabezpieczenia na kredycie. Warto abyśmy, jako właściciele firmy postarali się o wycenę swoich aktywów i w razie konieczności włączyć je jako zabezpieczenie zobowiązania wobec banku.

W ten sposób podniesiemy swoją zdolność finansową, a tym samym zwiększymy swoje szanse na uzyskanie korzystnie oprocentowanego, wygodnie rozłożonego na raty kredytu bankowego pod rozwój naszej firmy.