Firmy jednoosobowe też mają szansę na kredyt hipoteczny

25 listopada
10:41 2014

Właściciel firmy jednoosobowej też ma szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Jeśli prowadzić własny mikrobiznes, sprawdź, z jakimi wymaganiami ze strony banku trzeba się wówczas liczyć.

To, czy osoba prowadząca firmę jednoosobową otrzyma kredyt hipoteczny, zależy od kilku czynników. Z pewnością ważką rolę odgrywa ocena zdolności kredytowej. Banki preferują przy tym klientów, którzy są reprezentantami wolnych zawodów lub profesji zaufania publicznego. Jeśli należymy do tego uprzywilejowanego grona, to możemy otrzymać kredyt hipoteczny już nawet po trzech miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie zaliczamy się do żadnej z tych kategorii, ale prowadzimy firmę jednoosobową, to aby otrzymać kredyt hipoteczny, musimy pracować zwykle co najmniej 6-12 miesięcy.

Jeśli osoba prowadząca jednoosobową działalność chce uzyskać kredyt hipoteczny, musi się liczyć z tym, że banki postawią przed nią większe wymagania niż przed osobą na etacie. Wymagania sprowadzają się zwykle do konieczności przedstawienia większej liczby dokumentów. To zaś znacznie wydłuża procedury przyznawania kredytu. W takich sytuacjach niezbędne jest okazanie zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki się rozliczamy z podatków. W najlepszej sytuacji są jednoosobowe firmy rozliczające się przy pomocy księgi przychodów i rozchodów. Gorzej jest, gdy korzystamy z karty podatkowej, najgorzej zaś gdy pracujemy w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Można powiedzieć, że z perspektywy banku najbardziej wiarygodna jest firma, która płaci wysokie podatki – i takiej najchętniej banki przyznają kredyty hipoteczne. Wynika to z faktu, że zdolność kredytowa jest wyliczana najczęściej w oparciu o zeznania podatkowe z ostatniego roku.

Aby uzyskać upragniony kredyt hipoteczny, firma jednoosobowa powinna, tak jak osoba fizyczna na etacie, posiadać minimum 5-procentowy wkład własny. Często to właśnie wysoka suma oszczędności na koncie wpływa pozytywnie na decyzję kredytową banku. Jeśli nasz wkład własny nie jest wysoki, a zarobki również pozostawiają wiele do życzenia, to bank może odmówić udzielenia kredytu.

Konkludując, osoby prowadzące jednoosobowe firmy mogą się z powodzeniem starać o kredyt hipoteczny. Sukces zależy od stażu firmy, a także od tego, jak ona sobie radzi na rynku. Niebagatelne znaczenie ma także posiadany wkład własny.