Będzie można zrezygnować z kredytu hipotecznego

04 lutego
13:40 2017

Obecnie odstąpić od umowy kredytu można jedynie w przypadku kredytu konsumenckiego. Nie można zaś było w ten sposób zrezygnować z kredytu hipotecznego. Czy nowe unijne przepisy coś zmienią?

Czasami zdarza się, że zaraz po zaciągnięciu kredytu można stracić pracę, zachorować, mogą pojawić się też inne sytuacje losowe, w których ktoś nie jest w stanie spłacać kredytu i chciałby z niego zrezygnować. Czasem bywa po prostu tak, że po ochłonięciu z emocji na spokojnie siadamy przy biurku, wczytując się w warunki podpisanej umowy, które okazują się nie aż tak korzystne, jak wcześniej myśleliśmy. Najchętniej wówczas zmienilibyśmy decyzję o zaciągnięciu zobowiązania. W przypadku kredytów hipotecznych do niedawna było to niemożliwe. Inaczej wygląda sprawa kredytów konsumenckich: przepisy o kredycie konsumenckim uwzględniają odstąpienie od umowy, do którego kredytobiorca ma prawo w ciągu 14 dni od momentu podpisania jej. Na szczęście dla kredytobiorców hipotecznych nowa dyrektywa unijna ma uwzględnić również rezygnację z kredytów hipotecznych.

Nowa dyrektywa tak samo jak przy kredytach konsumenckich ma chronić kredytobiorców i dlatego zmusza banki do udzielania bardziej szczegółowych informacji o kredytach hipotecznych. Ma zostać utworzony specjalny formularz ze szczegółowymi informacjami, typu warunki udzielania kredytów hipotecznych, oprocentowanie, dodatkowe koszty, informacje dotyczące wcześniejszej spłaty oraz wycofania się z umowy w ciągu 7 dni od podpisania umowy. Może też być inny sposób na odstąpienie od umowy, na przykład danie ubiegającym się o kredyty hipoteczne czas do namysłu, dzięki czemu klient będzie miał czas na przemyślenie warunków kredytu hipotecznego przed podpisaniem umowy.

Wiele banków przewidziało w swoich warunkach kredytowania i spłaty kredytu pobranie prowizji za wcześniejszą spłatę. Po wejściu nowych przepisów nie będą mogły pobierać takich opłat. Można też będzie skorzystać z opcji przewalutowania kredytu. Ustalono, że jeżeli wejdzie w życie dyrektywa, nowe przepisy unijne wejdą do prawa każdego z krajów unijnych najpóźniej w przeciągu dwóch kolejnych lat.

Wiele osób marzy o własnych czterech ścianach, ale nie wszystkich na nie stać, a mimo to walczą o kredyt na ich zakup. Jednym z takich sposobów jest program rządowy Mieszkanie dla Młodych, który funkcjonuje na rynku kredytowym od stycznia 2014 roku. Zastąpiono nim wcześniejszy program Rodzina na Swoim, który został wygaszony. W ramach tych programów zakwalifikowane osoby dostawały dopłaty do zakupu mieszkań. Problem z odstąpieniem od kredytu hipotecznego po tylu zabiegach jest również bardzo ważny. Na razie osobom decydującym się na kredyty hipoteczne pozostaje nadal o nie zabiegać i mieć nadzieję, że nie znajdą się w sytuacji, kiedy będą zmuszene zrezygnować ze swoich marzeń.